Sestdiena, 10. Aprīlis | Anita, Anitra, Zīle
AAA

Tiek apsekoti mazo putnu būrīši LVM dabas parkā Tērvetē

Martā līdztekus pārmaiņām dabā – paliem upēs, pārmitras zemes smaržu mežā un tīrumos, pirmajiem pumpuriem un manāmi garākām gaismas stundām – norit pārmaiņas arī dzīvnieku pasaulē. Atgriežas pirmie gājputni un riesto ligzdotāji. Latvijas valsts mežu dabas parka plašajā teritorijā arī manāma pirmā pavasara rosība – saulainās dienās mežu pieskandina putnu dziesmām. Jau dzirdētas pirmās cīruļa dziesmas, tuvējās pļavās manīts dzērvju pāris un līdz LVM Tērvetes ūdenskrātuvei atlidojušas pirmās migrējošās zosis un gulbji.

Jau vairāku gadu garumā, precīzāk deviņus gadus, LVM dabas parka Tērvetē plašajā silā martā tiek organizēta putnu būrīšu apsekošana, to tīrīšana un bojāto putnu būrīšu noņemšana, jaunu uzstādīšana. Ik gadu dabas parka vides izglītības speciālistiem čakli palīdz Tērvetes novada skolēni – Augstkalnes pamatskolas un Annas Brigaderes pamatskolas audzēkņi. Šogad, ņemot vērā attālināto mācību uzstādījumu, iemīļotās un gaidītās vides izglītības nodarbības skolēniem ar praktisko darbu izpaliek. Šopavasar putniem talkā nāk parka darbinieki.

Parka teritorijā izvietoti vairāk nekā 100 mazo putniņu būrīšu. Tie uzstādīti gan tūristu apmeklētākajās vietās – Rūķīšu mežā, Anneles Tēva kalna apkaimē un Sprīdīša takā –, gan salīdzinoši klusākās vietās – Iršu dārzā un Tērvetes Staburaga apkaimē. Putnu būriem ir piešķirti numuri un pat vārdi. Veicot putnu būrīšu monitoringu, būru atpazīstamība atvieglo datu apkopošana un vēsturiskās informācijas salīdzināšana gadu no gada. Apsekojot putnu būrīšus un atzīmējot vērojumus darba lapās, var secināt, ka mušķērāji, zīlītes un dzilnīši ir aktīvākie mājiņu īrnieki LVM dabas parkā Tērvetē.

Līdz šim atbrīvojot putnu būrus no pērnā gada iemītnieku “sadzīvotā” bez sūnām, priežu mizu plāksnītēm, pūkainām suņa vilnas ligzdiņām un kāpuriem atrastas arī pārsteidzošas pērnā gadu iedzīves liecības – neizšķīlušās putnu olas, olu čaumalas un pat peles miga. Citi atradumi – lapseņu, sirseņu pūžņi, labības graudi un sanestas sausas koku lapas. Bez tam, apsekojot putnu būrus, bieži tiek atrasti tādi, kas ir dzeņa kalšanas darbu bojāti. Dažu gadu pat 10 putnu būri ir izkalti un tos nepieciešams nomainīt.

Kāpēc nepieciešams tīrīt putnu būrīti? Pavisam vienkāršu – putnu mājiņu tīrīšana pagarina būrīšu izmantošanas laiku, jo mazie čivinātāji, zīlītes un melnie mušķērāji, savas mājiņas netīra, bet būvē jaunu ligzdu virsū vecajai. Tādējādi pēc vairākiem gadiem būrītis ir pilns ar ligzdu materiāliem. Ligzda, kas uzbūvēta virs vienas vai vairākām vecajām, ir vieglāk sasniedzama putnu postītājām – caunām un citiem. Nereti uz būrīša jumta daļas redzamas nagu pēdas. Tiem, kas sarūpē piemērotas ligzdošanas vietas, putni parādā nepaliek – barojot savus mazuļus, iznīcina milzīgu skaitu koku kaitēkļu.

Svarīgi – lai būrīti uzstādītu putniem tīkami, ir svarīgi noteikt debespuses, un putnu būrīti uzstādīt tā, lai jaunās putnu mājas skreja atrastos uz austrumiem.

LVM dabas parka Tērvetē zinošās vides izglītības speciālistes Inese un Ieva ar aizrautību ik gadu skata jaunumus, ko vēsta atradumi putnu būrīšos. Tādejādi apzinot putnu daudzveidību un to kaimiņu attiecības dabas parkā, jo bieži viena saimnieka ligzdai virsū ir uzbūvēta cita. Tāda, lūk, dzīve mežā!

Savulaik ornitologi secinājuši, ka Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē mājo trešā daļa Latvijas savvaļas putnu sugu. Tik dažādu dziesmu un putnu būrīšu īrnieku bagāts ir dižais Tērvetes sils.

 

/    
DALIES:      
KONTAKTI
Tērvetes novada dome
  Zelmeņi, Tērvetes pagasts, Tērvetes novads, LV-3730
  Tālr. 63726012, 28389997, Fax. 63726012
  e-pasta adrese: tervetesnd@tervetesnd.lv
  www.tervetesnovads.lv
TUVĀKIE PASĀKUMI
PIETEIKTIES JAUNUMIEM