Piektdiena, 23. Jūlijs | Magda, Magdalēna, Magone, Mērija
AAA

Tērvetes novada skolēni ieklausās dabas stāstos

Dabas parks Tērvetē līdzās atpūtas iespējām piedāvā bērniem un jauniešiem daudzveidīgas izzinošas nodarbības, pārgājienus un radošas darbnīcas LVM vides izglītības programmā “Izzini mežu”. Nodarbības vada gan parka vides izglītības speciālistes, gan piesaistītie dabaszinību jomas profesionāļi.

Janvārī LVM dabas parks Tērvetē bija tikšanās vieta Tērvetes novada skolēniem un Latvijas Dabas muzeja zinošajiem speciālistiem. Annas Brigaderes pamatskolas un Augstkalnes vidusskolas 1. – 4. klases skolēni, sadalījušies pa vecuma grupām, ērti iekārtojās parka centra ēkas semināru telpās. Latvijā zinošās sēņu pētnieces Initas Dānielas un dabas muzeja pedagoģes, vides gides Eleonoras Zuimačas nodarbības varēja sākties!

Nodarbībā “Sēņu valsts daudzveidība” skolēni noskaidroja sēņu labos un sliktos darbus, mācījās atpazīt Latvijas indīgāko sēni, kā arī “lauzt” bērnu grāmatiņu un multfilmu radītos stereotipus, ka eži ēd sēnes. Filcētas sēnes, ezis, vāvere un citi uzskates līdzekļi bērniem palīdzēja vizualizēt stāstījumu, “uzburot” daudzveidīgas sēņu un apkārtējās vides sadarbības formas un izpausmes. Skolēni apguva tik svarīgo prasmi – pēc dažādām pazīmēm atšķirt indīgās sēnes no ēdamajām. “Sēņu daudzveidība radīja tādu apjukumu! Vai Latvijā tas vispār iespējams?” neviltotu izbrīnu pauda trešklasnieks Renārs.

Savukārt nodarbību “Kurmītis Kvēps un viņa kaimiņi” ievadīja skolēnu pārdomas: cik liels ir viens no labākajiem pazemes alu racējiem – kurmis? Tā kā dzīvu kurmi ieraudzīt dabā ir teju neiespējami, tad, apjaušot tā lielumu, ikviens atsaucās pedagogu aicinājumam likt lietā matemātikas zināšanas un izmantot senu garuma mērvienību – sprīdi. Tērvetnieki – īsteni Sprīdīša zemes pavalstnieki, nodarbības laikā pārliecinājās, ka mazais racējs ir neliela auguma, bet ņiprs un ar lielu dūšu. Šo pārliecību nostiprināja Dabas muzeja sagatavotais uzskates materiāls – kurmja alu sistēmas šķērsgriezuma demonstrējums vairākos stāvos. Ko tik nevar sastapt lieliskā zemes racēja un mazā plānotāja pazemes tuneļos! Izrādās, ka līdzās galvenās barības – slieku – krājumiem, kurmja labirintos rāmi saimnieko peles, slēpjas zemesvēži un kukaiņu kāpuri. Nodarbības izskaņā 4. klases skolēns Maksims atzina: “Man bija pārsteigums, ka pazemē dzīvo ne tikai kurmji, bet arī dažādi kāpuri un sliekas.”

Februārī dabas parka vides izglītības speciālistes, pārtopot pasaku tēlos, viesojās pirmsskolas izglītības iestādēs ar bezmaksas izbraukuma nodarbību “Ziemas miegs mežā”. Bērni ne tikai iepazinās ar dzīvniekiem, kuri dodas gulēt ziemas miegā, bet arī satika zīļu un riekstu krājējus  – sīli un vāveri  –, mācījās atšķirt bebru no ūdra un izprast viltīgās lapsas paradumus. Izzinošie stāsti mijās ar bērniem tik nepieciešamajiem uzskates līdzekļiem un līdzdarbošanos.

Paldies Tērvetes novada izglītības iestādēm par jauko sadarbību!

/    
DALIES:      
KONTAKTI
Tērvetes novada dome
  Zelmeņi, Tērvetes pagasts, Dobeles novads, LV-3730
  Tālr. 63726012, 28389997, Fax. 63726012
  e-pasta adrese: tervetesnd@tervetesnd.lv
  www.tervetesnovads.lv
PIETEIKTIES JAUNUMIEM