Ceturtdiena, 21. Februāris | Ariadne, Eleonora
AAA

Interreg V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam projekta “Iepazīsti Zemgali ar velosipēdu” (Explore Zemgale by Bicycle), LLI-264 ietvaros no 2. līdz 6. jūlijam norisinājās pārrobežu skolēnu nometne, kurā piedalījās 14 skolēni no Tērvetes novada skolām un 14 no Žagares ģimnāzijas Lietuvā. Nometnes tēmas: seno Zemgales zemju (Lietuvā un Latvijā) dabas un vēsturiskais mantojums, tradīcijas un kultūra, tūrisma iespēju apzināšana. Nometnes ietvaros tika radīta iespēja izpētīt un pārbaudīt velosipēdu maršrutā ietveramos tūrisma objektus.

Trīs dienu aktivitātes norisinājās Tērvetes novadā un divas dienas – Žagarē. Zemgales tūrisma TOP objektā – LVM dabas parkā Tērvetē profesionālu vides izglītības speciālistu vadībā nometnes dalībnieki apguva vides un meža izglītības stundas dabā, veica praktiskus uzdevumus – mērīja Tērvetes priežu apkārtmēru un augstumu, izvērtēja vai kāda no tām atbilst dižkoka titulam, noteica citas koku sugas un mācījās par meža augšanas īpatnībām,  iepazina meža apsaimniekošanas ciklu – sākot no sēklu audzēšanas, līdz pat gatavam produktam. Praktiskajās vides nodarbības no dabas materiāliem veidojot sapņu ķērājus un gleznojot dabas pārvērtības, neizpalika arī darbs ar kokapstrādi. Vakaros parkā norisinājās orientēšanās spēle “Mežs naktī” un nodarbības “Ekstremāla izdzīvošana mežā”.

Dalībnieki iepazina arī citus tūrisma objektus, kas cieši saistīti ar Tērvetes vēsturi,  dabu un ievērojamiem cilvēkiem – Annas Brigaderes muzejā “Sprīdīši” noklausoties stāstījumu par rakstnieces dzīves gājumu un daiļradi, XII gs. Tērvetes koka pilī – par seno zemgaļu zemju atrašanās vietām, vēsturi,  interesantus faktus par sadzīvi un kultūru, zemgaļu valdniekiem, 9.-13. gs. notikumiem Zemgalē, uzsverot Tērvetes un Žagares zemju saistību. Savu veiklību bērni pārbaudīja Laimīgās zemes gaisa takās, pārvarot šķēršļus 8-10 m augstumā.

Apmeklējot mājražotājas Andas Mucinieces konditoreju,  nometnes dalībnieki iepazinās ar maizes cepšanas tradīcijām Latvijā, uzzināja par svētku galda klāšanu, konditorejas izstrādājumu pagatavošanu. Pēc tam katrs varēja izcept savas maizītes ar dažādu pildījumu.  Lietuvieši atzina, ka pastāv zināma atšķirība konditorejas produktu gatavošanā.

Nometnes laikā Žagarē dalībnieki devās ekskursijā ar velosipēdiem pa Žagares pilsētu un Reģionālo parku, iepazīstot dabas resursus, ģeoloģiju, pilsētas vēsturi. Vēsturiskajā 13.gs. Žvelgaiču pilskalnā ar īpašām metodēm veica kalna relatīvā augstuma mērījumus. Pēcpusdienā  dalībnieki devās pārgājienā pa Mūšu tīreļa taku, kur vides izglītības speciālista vadībā iepazina purva īpatnības. Tika iepazīti arī citi tūrisma objekti – zirgaudzētava “Žagares kentaurai”, kur bija iespēja pavizināties zirga mugurā un doties braucienā ar zirga pajūgu. Tā kā Žagares pilsētā katru gadu svin Ķiršu svētkus, nometnes dalībnieki bija sagatavojuši ar to saistītas atraktīvas nodarbes, kā piemēram – ķiršu kauliņu spļaušanas sacensības, pārģērbšanos par putnu biedēkļiem. Bērni apmeklēja Žagares leļļu māju un Ģimnāzijas tehnoloģiju centrā pagatavoja īpašus suvenīrus.

Nometne noslēdzās ar kopīgu fotografēšanos un sertifikātu izdali. Citāti no anketām: “Iemācījos lietuviešu valodu”, “Uzzināju daudz jauna par Zemgali”, “To, ka brieža sievu sauc par govi”, “Uzzināju daudz par savu novadu, daudz kas šķita nozīmīgi un interesanti!”, “Mēs bijām purvā, bijām Gaisa takās, bijām Zemgaļu pilī!”, “Iemācījos dažus latviešu vārdus, ļoti patika nometnes organizācija”, “Patika iekurt ugunskuru ar kramu”,  “Sadraudzējāmies ar lietuviešiem, gribētu vēl tādu nometni!”.

 

/    
DALIES:      
KONTAKTI
Tērvetes novada dome
  Zelmeņi, Tērvetes pagasts, Tērvetes novads, LV-3730
  Tālr. 63726012, 28389997, Fax. 63726012
  e-pasta adrese: tervetesnd@tervetesnd.lv
  www.tervetesnovads.lv
PIETEIKTIES JAUNUMIEM