Otrdiena, 21. Novembris | Andis, Zeltīte

Annas Brigaderes pamatskolas komandas vizīte Slovēnijā starptautiskā Erasmus+ projekta „EkoAktīvs” ietvaros

Annas Brigaderes pamatskolā ir aizsācies starptautiskā Erasmus+ projekta otrais gads. Šajā mācību gadā uzmanība tiks pievērsta divām lielām tēmām – ūdenim un enerģijai. Mācību gada sākumā sākās uzlīmju konkurss par tēmu „Taupi ūdeni un enerģiju!”. Gatavojoties vizītei uz Slovēniju, skolā notika īpaša ūdens diena, kurā pārstāvji no ZINOO centra vadīja nodarbības „Ūdens filtrēšana”. To laikā skolēni mācījās paņēmienus, ar kuru palīdzību ārkārtas apstākļos varētu izfiltrēt kādas ūdenstilpes ūdeni, kuru nepieciešamības gadījumā būtu iespējams lietot vārītā veidā. Vienojoties ar centra speciālistiem, ar ūdens filtrēšanas paņēmienu projekta vizītes laikā iepazīstinājām partnerskolu dalībniekus.

Oktobra pirmajā nedēļā Annas Brigaderes pamatskolas komanda – angļu valodas skolotāja Evita Deičmane, skolotāja Sandra Geislere, 6.klases puiši Niks Kaufmanis un Eduards Tutiņš, kā arī šī projekta koordinatore Maija Klāsupa – cītīgi sagatavojusi projekta mājas darbus, devās uz Toneta Pavčka pamatskolu Slovēnijas pilsētā Mirna Peč, lai piedalītos slovēņu komandas sagatavotajās ekonedēļas aktivitātēs. Pirmais vakars pagāja priecīgā atkalsatikšanās gaisotnē, jo projekta koordinatori tikās jau trešo reizi, ja neskaita ikmēneša tikšanās starptautiskajās videokonferencēs. Pirmajā darba nedēļas dienā slovēņu partnerskola mūs sagaidīja ar skaistu ekonedēļas atklāšanas koncertu, vērojām eko modes skati, kurā skolnieces demonstrēja no nevajadzīgām džinsa biksēm gatavotas somiņas un rotaslietas. Svinīgu uzrunu teica skolas direktors Daniels Brezins un pašvaldības izglītības darba speciāliste. Pēc tam skolotājs Klemens mūs iepazīstināja ar Slovēnijas izglītības sistēmu; šajā valstī stundas garums joprojām ir 45 minūtes, mācību gads ilgst 38 nedēļas, tas beidzas ap Jāņiem. Uzzinājām arī, ka Toneta Pavčka ir populārs slovēņu dzejnieks. Apmeklējām vietējo pašvaldību, kur attiecīgo jomu pārstāvji stāstīja, kā pilsētā rūpējas par vidi, jo īpaši par ūdens attīrīšanu un kvalitāti, un dalību dzeramā ūdens projektā. Otrdien, 10.oktobrī, jau tradicionāli ekonedēļas ietvaros visas skolas vadīja vienu stundu par projekta galveno tēmu – ūdeni. Sicīlijas skolotājas bija sagatavojušas radošo darbnīcu mazākiem skolēniem, kurā PET pudelītē veidoja simbolisku akvāriju ar krāsainām zivtiņām, tās tika veidotas no maziem baloniņiem. Slovēnijas skolotāja vadīja nodarbību par dzeramo ūdeni, tajā skolēni pētīja arī vietējās upes Temenicas ūdens kvalitāti. Poļu skolotājas rosināja pievērst uzmanību tam, kā mēs izmantojam ūdeni un cik liels ir ūdens patēriņš dažādu ikdienišķu darbību veikšanā. Kā jau tika minēts raksta sākumā, mūsu komanda, izmantojot vietējos resursus, praktiskā nodarbībā mācīja filtrēt ūdeni. Jau savā skolā pamanījām, ka filtrēšanas process izdodas tiem, kas nesteidzīgi un rūpīgi ievēro filtrēšanas procesa nosacījumus, nepacietīgajiem darbības jāveic atkārtoti, lai viss izdotos. Pēc stundu izvērtēšanas katras skolas skolēni demonstrēja ekospēles par ūdeni. Šoreiz mēs bijām izveidojuši kalkulatoru: veicot noteiktu matemātisku darbību, skolēni nonāk pie dažādiem ar ūdeni saistītiem vārdiem, kas jāpārtulko savā dzimtajā valodā.

Koordinatoru sanāksmē projekta galvenā koordinatore Kasja Matrazek iepazīstināja ar projekta pirmā gada izvērtējumu – pa visiem kopā esam veikuši daudzas izglītojošas eko aktivitātes, vākuši makulatūru un mācījušies izmantot resursus otrreiz, un ne tikai. Tika pārrunāti projekta otrajā gadā veicamie uzdevumi, pie kuriem darbs jau ir uzsākts.

Nākamajās projekta dienās veicām ļoti garus pārgājienus; pirmajā pārgājienā devāmies gar Temenicas upi līdz Zijalo klintij. Pārgājiena laikā skolēni mērīja ūdens temperatūru, straumes ātrumu, pētīja vietējos augus un dzīvniekus, piemēram, redzējām salamandru un savvaļas Alpu vijolītes. Šķita, ka 5 kilometru vietā esam nogājuši vismaz desmit. Ceturtdien iepazināmies ar slovēņu skolas dalību projektā „Ūdens aģents”, skolotāji piedalījās radošā meistarklasē, kurā gan dekupēja, gan gatavoja rotas un citus nieciņus. Šajā dienā Niks un Eduards angļu valodā meistarīgi demonstrēja savu prezentāciju „Ūdens mums apkārt”, skatījāmies arī partnerskolu audzēkņu prezentācijas. Katras valsts skolēni tēmu par ūdeni pasniedza no sava skatu punkta. Vēl šajā dienā apmeklējām saimniecību, kur iepazināmies ar reiterterapiju, un veicām otru projekta garāko pārgājienu ielejā, lai nonāktu brīnumskaistā kalnu viesu namiņā, kur notika noslēguma eko pikniks. Pēc divu dienu garajiem pārgājieniem bija sajūta, ka puse Slovēnijas izstaigāta kājām. Bet tas bija tā vērts, tāpēc ka bija iespēja priecāties par skaistiem dabas skatiem. Nedēļas noslēgumā apmeklējām populārāko apskates objektu Slovēnijā – Postojnas alu, vienu no lielākajām pazemes alām Eiropā, kas apskatei atvērta jau no 19.gadsimta. Braucām ar pazemes vilcienu un gida pavadībā izstaigājām alas labirintus, kur vērojām gan stalaktītus, gan stalagmītus. Pabijām pie skaistā Bledas ezera un gida pavadībā izstaigājām galvaspilsētu Ļubļanu, kuras vārds patiešām saistīts ar mīlestību.

Pēc projekta vizītes zēni par vērtīgāko uzskata jaunu draugu iegūšanu, savukārt skolotājas guva nozīmīgu starptautisku pieredzi dažādu kompetenču apgūšanā.

Maija Klāsupa, Annas Brigaderes pamatskolas projekta „EkoAktīvs” koordinatore